Styl klasyczny – żabka
to najbardziej rozpowszechniony styl pośród amatorów pływania. Niestety w wielu przypadkach jest on błędnie wykonywany, co prowadzi do obciążenia kręgosłupa a przede wszystkim odcinka szyjnego. Poprawna wersja dąży do naśladowania ruchów wykonywanych przez żabę. W klasycznej żabce wynurzamy i chowamy głowę wraz z jednoczesnym symetrycznym ruchem nóg i ramion (przypominającym ruchy żaby). Styl bardzo dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej i jest polecany dla osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

Styl dowolny – kraul
to najszybszy znany styl pływacki, który opiera się na nieustannych nożycowych ruchach nóg oraz naprzemiennych odepchnięciach ramionami, perfekcyjnie zsynchronizowanych z oddechem. Opływowa sylwetka, jaką posiada wówczas pływak umożliwia osiąganie największych prędkości w pływaniu.

Styl grzbietowy
Pływając na plecach, polega na naprzemiennych ruchach ramion oraz nóg. Istotne jest, aby pływając stylem grzbietowym utrzymywać biodra muszą wypchnięte do góry, a ramię wprowadzać do wody maksymalnie wyprostowane. Pływanie na grzebiecie najmniej nadwyręża plecy, a jednocześnie wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Styl grzbietowy jest najczęściej polecany przez lekarzy i fizjoterapeutów dla pacjentów z problemami kręgosłupa, ponieważ wzmacnia mięśnie lędźwi. Warto zauważyć, iż na grzbiecie mogą pływać również kobiety w ciąży.

Styl motylkowy
Styl potocznie nazywany również delfinem. Uważany za koronny i najtrudniejszy styl pływacki . Wymaga niesamowitej koordynacji ruchowej oraz mocnych mięśni, które będą w stanie wykonać niełatwe sekwencje ruchów, polegające na naśladowaniu ciałem ruchów delfina w czasie pływania, jednocześnie wykonując wymachy rąk ponad taflę, które zwiększają prędkość. Przeznaczony dla bardziej doświadczonych sportowców, którzy opanowane mają pozostałe techniki pływackie. Jego największą zaletą jest szybkie spalanie kalorii i nagromadzonego tłuszczu, gdyż wymaga ogromnej sprawności i koordynacji.